Kategorie: Wszystkie | książki na ekranie | recenzje | wokół literatury
RSS

wokół literatury

piątek, 31 maja 2013
Z okazji Dnia Dziecka postanowiłem przygotować na blogu moje własne top 10 książek dla dzieci i młodzieży. Jak na bloga przystało zestawienie będzie kompletnie subiektywne według tylko dla mnie zrozumiałych kryteriów. Postaram się je zaraz wyjaśnić. Po pierwsze w zestawieniu znalazły się głównie serie. Jakoś nie znalazłem pojedynczych książek, które chciałbym na tej liście umieścić. Przy czym "serie" traktuję dość umownie, czasami są to po prostu autorzy. Kryterium jest dość proste: jakie książki podsunąłbym własnemu dziecku, żeby rozbudzić w nim pasję czytelniczą? Jakie poradziłbym innym rodzicom? Na liście znajdą się zarówno książki dla dzieci, jak i dla młodzieży w wieku gimnazjalnym.
piątek, 08 marca 2013
Na początku roku wpadły mi w ręce badania, jakoby statystyczny Polak w 2012 r. kupił 3 książki. Super, pomyślałem sobie, może wreszcie drgnęło i Polacy zaczną czytać i nabywać książki. Niestety chwilę później doczytałem, że chodzi również o książki specjalistyczne i podręczniki. Biorąc pod uwagę, że rodzina z dwójką dzieci w wieku szkolnym przekracza średnią kupując tylko książki niezbędne dzieciakom do szkoły, nie jest za dobrze.
wtorek, 28 sierpnia 2012

We Wrocławiu, w ramach konwentu Polcon, rozdano nagrody im. Zajdla, najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie literatury fantastycznej w Polsce. Nominowanych było sześć powieści i pięć opowiadań.

W kategorii powieść nagrodzona została Maja Lidia Kossakowska za książkę „Grillbar Galaktyka”. Jej głównym bohaterem jest kucharz Hermoso, szef kuchni renomowanej restauracji w słynnym na cała galaktykę kurorcie. Dla Kossakowskiej jest to druga nagroda. Pierwszą otrzymała w 2007 r. za opowiadanie „Smok tańczy dla Chung Fonga” ze zbioru „Księga smoków”.

Za najlepsze opowiadanie uznano „Bajkę o trybach i powrotach” Jakuba Ćwieka ze zbioru „Księga Wojny”, które klimatem przypomina nieco „Wrońca” Jacka Dukaja. Ćwiek nominowany był już kilkakrotnie, ale to jego pierwsza Nagroda im. Zajdla w karierze.

Przypominam, że wszystkie opowiadania nominowane do Zajdla 2012 można za darmo przeczytać pod tym adresem.piątek, 17 sierpnia 2012

Już za tydzień we Wrocławiu startuje Polcon 2012, największe spotkanie miłośników fantastyki i to nie tylko tej w wydaniu książkowym, ale też filmowym, komiksowym, karcianym, RPG-owym i każdym innym możliwym. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Polconu.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Polconu jest przyznanie Nagrody Zajdla, czyli nagrody dla najlepszego opowiadania oraz powieści fantastycznej w minionym roku. W tym roku nominowanych jest sześć powieści:

 1. Jacek Dukaj, Science Fiction
 2. Maja Lidia Kossakowska, Grillbar Galaktyka
 3. Jakub Małecki, Dżozef
 4. Paweł Matuszek, Kamienna Ćma
 5. Krzysztof Piskorski, Krawędź czasu
 6. Wit Szostak, Dumanowski

Oraz pięć opowiadań:

 1. Żar – Anna Brzezińska
 2. Bajka o trybach i powrotach – Jakub Ćwiek
 3. Spójrz na to z drugiej strony – Stefan Darda
 4. Strasznie mi się podobasz – Magdalena Kozak
 5. Obcy – Marceli Szpak

Opowiadania nominowane do Zajdla 2012 można za darmo przeczytać pod tym adresem.

 

Zapraszam także do przeczytania recenzji innych  książek autorów nominowanych do tegorocznego Zajdla:

Maja Lidia Kossakowska, Grillbar Galaktyka (nominowana w tym roku w kategorii "najlepsza powieść")

Jakub Ćwiek - Kłamca 4. Kill'em all

Krzysztof Piskorski, "Poczet dziwów miejskich"

sobota, 11 sierpnia 2012
Rok temu zmieniłem pracę i zaprzyjaźniłem się z audiobookami. Co ma jedno do drugiego? Do tej pory czytałem w drodze do pracy papierowe książki, jako że jeździłem tramwajem. Moja nowa praca jest na tyle blisko mojego domu, że jazda komunikacją miejską po prostu mi się nie opłaca. Codziennie mam godzinny spacerek (pół godziny w jedną stronę), a czytanie książek podczas marszu bywa ryzykowne. Dlatego chcąc nie chcąc zwróciłem się ku audiobookom.
czwartek, 15 września 2011
Gdy w 1977 r. mało znany amerykański reżyser ukończył pracę nad filmem „Gwiezdne Wojny” chyba nikt się nie spodziewał, że oto powstał kulturowy fenomen, który swoim zasięgiem obejmie cały świat i stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kulturowych marek w historii. Większość ludzi kojarzy sześć kinowych filmów z serii. Jednak poza tym Lucasfilm, korporacja opiekująca się wszystkim co z „Gwiezdnymi Wojnami” związane, wypuściła setki gadżetów, seriale animowane, a także kilkaset książek i komiksów.
wtorek, 06 lipca 2010
W kinach "Zaćmienie". Nastolatki piszczą, kiniarze zacierają ręce, a dystrybutorzy liczą miliony (ponad 160 mln $ w ciągu kilku dni od premiery i to na samych biletach kinowych). A sprawczynią tego wszystkiego jest Stephenie Meyer, niemal 40-letnia gospodyni domowa.
środa, 02 czerwca 2010
Z okazji dnia dziecka portal Esensja przygotował bardzo fajny zestaw książek naszego dzieciństwa. Przeczytałem go z niekłamaną przyjemnością, choć wielu pozycji na tej liście nie znam, a dopisałbym kilka innych, które kilkanaście lat temu dla wielu moich rówieśników stały się pozycją obowiązkową, np. Karola Maya (Winnetou i kolejne klony) czy serię Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Polemizowałbym też z zaliczniem do literatury dziecięcej "Księgi Dżungli" - opowieści trudnej w odbiorze i brutalnej, zupełnie niepodobnej do disneyowskiej adaptacji. Ale wróćmy do fantastyki.