wtorek, 12 sierpnia 2014

 

Heksalogia o Wiedźmie Anety Jadowskiej to debiut powieściowy toruńskiej pisarki, który stał się bestsellerem i zapewnił jej zasłużone miejsce w panteonie najlepszych rodzimych twórców urban fantasy. Choć, gwoli uczciwości, trzeba przyznać, że ten gatunek nie stoi u nas na najwyższym poziomie, to jednak seria o Dorze Wilk wyróżnia się zdecydowanie na plus.

wtorek, 29 lipca 2014

 

Wydawałoby się, że na fali renesansu kultury komiksowej, którą w swe szpony chwyciło Hollywood, także Polacy doczekają się swoich superbohaterów. Jest co prawda kultowy w pewnych kręgach Wilq, ale to postać raczej niszowa. Czy Jakubowi Ćwiekowi uda się wykreować rodzimego superherosa?

czwartek, 17 lipca 2014

 

Mateusz „Biszop” Biskup to jeden z bardziej poczytnych polskich blogerów. Czy może raczej polskojęzycznych, bo na stałe mieszka w Szkocji, gdzie zajmuje się poszukiwaniami pracowników dla jednej z tamtejszych korporacji naftowych. Początkowo blog, jak w przypadku wielu imigrantów, był jego łącznikiem z rodziną i znajomymi, których pozostawił w kraju. Pisał o swoim życiu, pracy (tych wpisów nie ma już niestety w archiwum), ale i o wielkiej pasji, którą była historia. I właśnie wpisy historyczne przyniosły mu ogromną popularność, kiedy jeszcze tworzył na platformie onetowej.

niedziela, 29 czerwca 2014

 

Mogłoby się wydawać, że o II wojnie światowej, a zwłaszcza jej aspekcie militarnym, wiemy już wszystko. Przez niemal 70 lat, które minęły od jej zakończenia, wydano na jej temat setki opasłych tomiszczy. Okazuje się jednak, że nawet na tak, wydawałoby się, dokładnie zaoranym poletku można znaleźć prawdziwe klejnoty.

czwartek, 12 czerwca 2014

 

Tematyka zombie i zombie apokalipsy już kilka lat temu szturmem zdobyła miejsce w czubie najpopularniejszych motywów literacko-filmowych naszych czasów. Jest popularna zwłaszcza wśród geeków i stanowi chyba najpowszechniejszy obecnie motyw postapokaliptyczny, wypychając z pierwszego miejsca świat po wojnie atomowej, dominujący w literaturze okresu zimnowojennego.

wtorek, 03 czerwca 2014

 

Nigdy nie wierzcie Kłamcy, przestrzega we wstępie do swojej najnowszej książki Jakub Ćwiek, mając na myśli siebie. Faktycznie, po czterech tomach historii o nordyckim bogu Lokim, które przyniosły mu miano jednego z najpopularniejszych pisarzy młodego pokolenia, Ćwiek przeniósł się do innych projektów i zapowiedział, że więcej Kłamcy nie będzie. Nic z tego.

wtorek, 27 maja 2014

 

II wojna światowa to dobrze znane i udokumentowane pasmo tragedii oraz zniszczeń, zwłaszcza w Europie Wschodniej. Jednak w tak obszernym temacie zawsze znajdzie się coś nowego, o czym nawet pasjonaci historii wiedzą mniej. Dla mnie była to kwestia nazistowskiego rabunku dzieł sztuki.

sobota, 10 maja 2014

 

Australia zawsze jawiła się nam, Europejczykom, jako kontynent tajemniczy, niebezpieczny i nieznany. Położony niemal dokładnie po przeciwnej stronie ziemskiego globu Terra Australis Incognita, czyli Nieznany Ląd Południowy. Endemiczna flora i fauna, odizolowana przez miliony lat od reszty świata. Internetowe memy wiedzą najlepiej - to kontynent, na którym wszystko usiłuje cię zabić. Mimo to, a może właśnie dlatego, wielu z nas marzy, żeby tę tajemniczą krainę kiedyś odwiedzić.

niedziela, 04 maja 2014

 

Inkwizytor Mordimer Madderdin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najbarwniejszych postaci polskiej fantastyki. Stworzył go już ponad dekadę temu Jacek Piekara i umieścił w alternatywnym quasi-średniowiecznym, quasi-renesansowym świecie, w którym Chrystus zszedł z krzyża, by ogniem i mieczem pokarać grzeszników. Mordimer łączy w sobie detektywa, łowcę heretyków i pogromcę demonów, a wszystko to w oryginalnej kompanii i z powodzeniem u płci pięknej, którego nie powstydziłby się James Bond.

środa, 23 kwietnia 2014

 

Seria o Dorze Wilk, byłej toruńskiej policjantce, a obecnie toruńskiej wiedźmie, błyskawicznie weszła na szczyty list bestsellerów, choć to debiut literacki Anety Jadowskiej. Polscy czytelnicy spragnieni rodzimego urban fantasy, dostali do ręki całkiem niezłą próbę tego gatunku. Fabryka Słów właśnie wydała czwarty z sześciu zaplanowanych tomów serii pt. „Wszystko zostaje w rodzinie”.