środa, 11 listopada 2015

 

Józefowi Stalinowi przypisywane są słowa: „Śmierć jednego człowieka to tragedia, śmierć miliona - statystyka”. W morzu ofiar nieludzkiego systemu sowieckiego często porażają nas ogromne liczby. Nawet kilkanaście milionów zabitych i zesłanych do łagrów w Wielkim Terrorze. Kilka milionów zmarłych podczas Wielkiego Głodu na Ukrainie. W morzu śmierci zapominamy, że za niemal każdym zgonem i aresztowaniem stoi ludzka tragedia, zarówno samej ofiary, jak i rodziny oraz przyjaciół.

Na ten ludzki aspekt sprawy zwraca uwagę Stefan Türschmid, łodzianin, działacz opozycji antykomunistycznej, pisarz i trener jeździectwa. Na jego powieść „Mrok i mgła" składają się dwa wątki, które biegną równolegle obok siebie i spotykają się tylko dwa razy - na samym początku i na samym końcu książki.

środa, 04 listopada 2015

 

Literatura science fiction od swego powstania stara się przewidzieć przyszłość ludzkości, stanowi też pewną projekcję naszych lęków. Od „Wehikułu Czasu” Wellsa, czyli socjalistycznej przypowieści o podziale ludzi przez ich zróżnicowanie klasowe, przez sztuczną inteligencję Assimova, po postatomowe bezdroża Dicka czy Glukhovskiego.

Z reguły to pisarz usiłuje spekulować nad dalszym rozwojem technologii i organizacji społecznej, a jego wizja ma mniejsze lub większe oparcie w nauce. „Kroniki Atopii" świetnie wpisują się we wspomniany wyżej trend, ale tym razem to naukowiec postanowił wziąć się za pisanie. Matthew Mather, z wykształcenia inżynier elektryk, w swojej karierze zawodowej maczał palce niemal w każdej działce nowych technologii, od prognozowania pogody, poprzez wpływanie na mózg za pomocą gier wideo aż po nanotechnologię. Swoje doświadczenia przekuwa w powieść o futurystycznej Atlantydzie.

sobota, 06 czerwca 2015

 

Już dziesięć lat minęło odkąd na księgarskich półkach (a potem i naszych) pojawił się "Kłamca", a z pomocą Lokiego, nordyckiego boga kłamstwa, oszustw i ogólnie robienia zamieszania, Jakub Ćwiek przebojem wdarł się do czołówki najbardziej poczytnych krajowych fantastów. I choć historia Kłamcy dawno już została opowiedziana do końca, Ćwiek wciąż ma pomysły na nowe przygody Lokiego i jego kompanii. Dlatego właśnie na dziesięciolecie dostajemy do rąk szósty już tom jego przygód, choć w porządku chronologicznym opatrzonym nietypowym na książkowym rynku numerem 2.6.

sobota, 23 maja 2015

Choć Los Angeles Lakers od kilku lat szorują po dnie NBA to wciąż (według magazynu "Forbes") najcenniejszy klub zawodowej ligi koszykarskiej, wyceniany na 2,6 mld dolarów, z przychodami na poziomie 293 mln dolarów. Za tą wartością stoi gigantyczny, 20-letni kontrakt telewizyjny na 4 mld dolarów, potężny rynek Los Angeles, ale przede wszystkim bogata historia jednego z najbardziej utytułowanych klubów NBA.

niedziela, 17 maja 2015

 

„Słowo Stworzenia” to trzeci tom trylogii „Kroniki Arkadyjskie” autorstwa Dominka Sokołowskiego, cyklu fantasy osadzonego w quasi-średniowiecznym uniwersum, w którym hegemonem jest Cesarstwo Arkadyjskie, wzorowane na znanym z naszej historii Cesarstwie Bizantyjskim. Świat, w którym toczy się akcja przypomina Europę, ale zdominowaną przez kulturę grecką, a nie łacińską.

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Na pozór „Antipolis” to jedna z kolejnych typowych powieści fantasy. Mamy rok 1936, a Polska wyszło zwycięsko z Wielkiej Wojny i jest światową potęgą, a jej stolica, tytułowe Antipolis, jednym z najważniejszych miast Europy. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że zbliża się Zenit, czyli przeniknięcie się tego alternatywnego świata z inną rzeczywistością, co wywołuje zwiększoną aktywność magii. Może to wywołać katastrofę, przed którą ma chronić Struktura, tajemnicza służba specjalna.

środa, 18 marca 2015

 

Rafał Dębski to pisarz niezwykle wszechstronny. Pisze kryminały i powieści historyczne, przekłada autorów rosyjskojęzycznych i szefuje branżowym magazynom. Jednak największy rozgłos zyskał jako autor szeroko rozumianej fantastyki. I na tym polu wykazywał się elastycznością, z łatwością przeskakując między gatunkami. „Kraniec nadziei” to początek trylogii „Rubieże Imperium”, cyklu, w którym Dębski mierzy się z klasyczną space operą.

piątek, 27 lutego 2015

 

„Długi Mars” to trzecia odsłona cyklu science fiction, który wspólnie tworzą Stephen Baxter, uznany brytyjski autor tego gatunku, i Terry Pratchett, znany głównie z fantastycznych humoresek z cyklu „Świat Dysku”.

niedziela, 15 lutego 2015

 

„Biała Reduta” to trzecia wyprawa z Tomaszem Kołodziejczakiem do świata „Ostatniej Rzeczpospolitej”, od tytułu pierwszej osadzonej w nim powieści znanego również jako świat „Czarnego Horyzontu”. Wiele wskazówek na obwolucie i w treści książki każe sądzić, że będzie to wyprawa ostateczna. Na pewno nie jest to jednak ostatnia książka osadzona w realiach tego świata, bowiem, jak to ostatnio wiele wydawnictw robi, Fabryka Słów podzieliła „Białą Redutę” na dwa tomy, z których na razie czytelnicy mogą zapoznać się z pierwszym.

poniedziałek, 02 lutego 2015

 

Maciej Mazurek, znany bardziej jako Zuch, to postać dobrze znana w polskim Internecie. Ten grafik z zawodu i powołania od kilku lat prowadzi popularny komiksowy blog Zuch Rysuje, na którym w krzywym zwierciadle przedstawia pracę w małym przedsiębiorstwie z branży interaktywnej. Nieco później uruchomił blog poważniejszy, Zuch Pisze, na którym dzieli się głównie swoimi przemyśleniami i poradami dotyczącymi jego roli ojca, czyli, jak to się mówi w branży, prowadzi bloga parentingowego (paskudne słowo, tak między nami). W tym czasie stał się jednym z najbardziej opiniotwórczych polskich blogerów, wymienianym także w najczęściej cytowanym rankingu Kominka.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17