poniedziałek, 24 stycznia 2011
Jacek Piekara to autor tyleż ciekawy, co kontrowersyjny. Potrafi tworzyć wyraziste postacie, znakomite intrygi, fascynujące wizje przyszłości czy świata alternatywnego. Jednocześnie jednak odstrasza wielu czytelników swoją fascynacją przemocą i wyuzdanym seksem, ocierającym się wręcz o pornografię. Bo jak inaczej nazwać scenę, gdy Piekara opisuje ze szczegółami jak prostytutka w wieku gimnazjalnym robi loda jednemu z polityków?
wtorek, 13 lipca 2010
Jakub Ćwiek to przedstawiciel młodego pokolenia polskiej fantastyki (rocznik '82). Wypłynął znakomitą serią "Kłamca", w której zręcznie lawiruje między światem z mitów i naszą codzienną rzeczywistością. Trzy lata temu wydał powieść "Liżąc ostrze". Mi wpadła ona w ręce dopiero teraz dzięki mojej narzeczonej.
czwartek, 08 lipca 2010
Marcin Mortka to jedna z ciekawszych postaci na polskim rynku fantastyki. Nie brakuje nam pisarzy tworzących fantastykę historyczną (Komuda, Piekara, do pewnego stopnia Pilipiuk), ale Mortka jest o tyle nizwykły, że z niezwykłą łatwością przemieszcza się między epokami. Czy to Skandynawia czasów Wikingów, II wojna światowa, Karaiby z czasów Jacka Sparrowa czy alternatywna wizja historii. Wszędzie z mnóstwem szczegółów. Nie mam na tyle wiedzy, by wszystko zweryfikować, ale w swoim pisaniu jest Mortka bardzo wiarygodny.
wtorek, 06 lipca 2010
W kinach "Zaćmienie". Nastolatki piszczą, kiniarze zacierają ręce, a dystrybutorzy liczą miliony (ponad 160 mln $ w ciągu kilku dni od premiery i to na samych biletach kinowych). A sprawczynią tego wszystkiego jest Stephenie Meyer, niemal 40-letnia gospodyni domowa.
środa, 23 czerwca 2010
Na początku planowałem napisać o wszystkich trzech tomach serii. Ale traf chciał, że trzeci ktoś mi wypożyczył z biblioteki, więc przeczytałem dwa pierwsze, a na kolejny muszę poczekać:) Książki Cassandry Clare to typowa fantastyka dla nastolatków spod znaku wampirów, demonów i dylematów sercowych. Słowem - "Zmierzch". Skojarzenie nasuwa się samo, zwłaszcza, że na okładce przygody młodocianych łowców demonów poleca sama Stephanie Mayers, czyli autorka najpopularniejszej wampirzej sagi.
środa, 02 czerwca 2010
Z okazji dnia dziecka portal Esensja przygotował bardzo fajny zestaw książek naszego dzieciństwa. Przeczytałem go z niekłamaną przyjemnością, choć wielu pozycji na tej liście nie znam, a dopisałbym kilka innych, które kilkanaście lat temu dla wielu moich rówieśników stały się pozycją obowiązkową, np. Karola Maya (Winnetou i kolejne klony) czy serię Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego. Polemizowałbym też z zaliczniem do literatury dziecięcej "Księgi Dżungli" - opowieści trudnej w odbiorze i brutalnej, zupełnie niepodobnej do disneyowskiej adaptacji. Ale wróćmy do fantastyki.
sobota, 22 maja 2010
Jest w tej książce scena, gdy główny bohater przekracza most na Missisipi z duszą na ramieniu, gdyż wezbrane powodziowe wody grożą w każdej chwili zerwaniem przeprawy. W środę czytam o tym w historii o postapokaliptycznej Ameryce, a już w weekend sam z niepokojem obserwuję wzbierające rzeki w moim rodzinnym Wrocławiu.
niedziela, 16 maja 2010
Tytułowy Lis Reinicke to bohater XVI-wiecznych anegdotek opowiadanych w tawernach, archetyp cwanych rudzielców (niektóre historie o nim dochowały się do naszych czasów pod postacią dowcipów). W kontekście książki Andrzeja Pilipiuka można ten tytuł rozumieć bardzo wieloznacznie, co jest o tyle ciekawe, że poprzednie tomy cyklu miały jasne i jednoznaczne tytuły.
piątek, 07 maja 2010
Na książki Anne Bishop natknąłem się przypadkiem. Miałem kiedyś chwilkę na mieście do zabicie, więc wszedłem do Empiku. Akurat wówczas wyszły jej pierwsze książki w Polsce i były mocno przez tę sieć promowane. Wziąłem do ręki "Córkę Krwawych". Streszczenie na okładce było takie sobie, pewnie bym w życiu do tej książki nie zajrzał, ale coś mnie tknęło i przeczytałem wstęp. Zainteresował mnie na tyle, że poprosiłem moją lepszą połowę, by wypożyczyła mi tę książkę z biblioteki.
1 ... 16 , 17