poniedziałek, 05 marca 2018

Ken Folett - Słup ogniaW trzecim tomie swojej historycznej sagi Ken Follett zabiera nas w samo serce tumultów religijnych w XVI-wiecznej Europie. A jednocześnie wplata w wątek powieści historycznej osnowę drugiego gatunku, w którym czuje się najlepiej: thrillera szpiegowsko-politycznego.

Fikcyjne miasto Kinsbridge w południowej Anglii staje się areną wydarzeń, które oddziałują na wyobraźnię kolejnego już pokolenia czytelników. „Filary Ziemi", pierwszy tom cyklu, opiewający budowę katedry w Kingsbridge, został wydany niemal 30 lat temu, bo w 1989 r. Jego kontynuacja, „Świat bez końca", której osią jest budowa wielkiego mostu przez rzekę, trafiła do rąk czytelników w 2007 r. Po kolejnych dziesięciu latach dostajemy tom trzeci, „Słup ognia".

W „Słupie ognia", podobnie jak w poprzednim tomie, powiązania z wcześniejszymi powieściami cyklu są bardzo luźne. Oczywiście starzy czytelnicy odnajdą sporo smaczków. Most i katedra wciąż stoją, a bohaterowie poprzednich części stali się na wpół mitycznymi postaciami, wspominanymi z szacunkiem przez mieszkańców. Jednak każda powieść w cyklu stanowi zamkniętą całość i można je czytać w dowolnej kolejności.

Follett ponownie osadza swoją opowieść w niespokojnym dla Anglii czasie. W „Filarach Ziemi” była to 18-letnia wojna domowa po śmierci króla Henryka I. W „Świecie bez końca" epidemia Czarnej Śmierci w Europie. Tym razem akcja powieści zaczyna się w roku 1558. Anglia za panowania królowej Marii Tudor wraca do katolicyzmu. Jednak królowa jest bezdzietna, a następczynią ma zostać jej przyrodnia siostra Elżbieta. To właśnie rządy Elżbiety I i przemiana Anglii z kraju peryferyjnego w europejską potęgę są tłem wydarzeń doprowadzonych aż do początku XVII w.

W przeciwieństwie do poprzednich części nie znajdziemy tu żadnego doniosłego przedsięwzięcia budowlanego. Główny bohater, Ned Willard, pochodzi z protestanckiej rodziny kupieckiej z Kingsbridge. Od dziecka kocha Margery Fitzgerald, jednak jej rodzina należy do obozu katolickiego. Kiedy rodzina Neda zostaje zrujnowana, porzuca on karierę kupiecką i wstępuje do służby królowej Elżbiety, która obiecuje, że nikt w Anglii nie zostanie stracony za przekonania religijne.

W porównaniu z poprzednimi tomami znacznie więcej tu wielkiej polityki. Ned pnie się po szczeblach kariery i zostaje jednym z najważniejszych emisariuszy królowej do zadań specjalnych. Jak byśmy dziś powiedzieli - wysoko postawionym funkcjonariuszem wywiadu. W tej roli podróżuje nie tylko po Anglii, ale i po Francji czy Niderlandach. Staje się świadkiem wojen religijnych na kontynencie i jest zdeterminowany, by nie dopuścić do podobnych wydarzeń w ojczyźnie. Jego idealizm będzie wielokrotnie wystawiony na próbę, gdy brudny świat polityki wymaga od niego niemoralnych czynów. W tym czasie Margery, ukochana Neda, staje się ważną osobistością w katolickim ruchu oporu, a jego starszy brat podróżuje po całym świecie, robiąc karierę na statkach kupieckich.

XVI wiek to w Europie czas wielu epokowych wydarzeń. Bohaterowie biorą udział w wojnach religijnych, podróżują do świeżo odkrytego Nowego Świata, stają się świadkami Nocy Św. Bartłomieja w Paryżu i walczą przeciwko hiszpańskiej Wielkiej Armadzie.

Barwne przygody nie zawsze przynoszą szczęśliwe zakończenie. Radość miesza się z goryczą, miłość ze śmiercią, a obowiązki wobec państwa i wiary stają na drodze osobistemu szczęściu. Follett stara się nie zajmować stanowiska w konflikcie protestantów z katolikami, choć da się wyczuć, że jego sympatia leży raczej po stronie obozu reformacji. Niemniej pokazuje po obu stronach ideowych, głęboko wierzących ludzi, pragnących jedynie wyznawać swoją religię w spokoju, jak i fanatyków oraz cyników, wykorzystujących religię dla celów osobistych lub politycznych. Właściwie wszyscy pozytywni bohaterowie powieści to zwolennicy tolerancji religijnej, co jest dość naciągane z punktu widzenia historii.

Zresztą autor dość mocno nagina niektóre wydarzenia historyczne, by to jego bohaterowie, a nie postacie historyczne, stali się motorem napędowym wielkich wydarzeń. Zwłaszcza Katarzyna Medycejska, rzeczywisty architekt dramatycznych wydarzeń Nocy Św. Bartłomieja, przedstawiona jest jako zwolenniczka tolerancji i dalekowzroczny, liberalny polityk, czego nie potwierdzają żadne przekazy historyczne.

 

Cykl o Kingsbridge wyznaczył nowe standardy dla powieści historycznej, które mniej lub bardziej udanie naśladują inni autorzy. „Słup ognia", mimo pewnych nieścisłości historycznych, czyta się znakomicie. To pasjonująca lektura, od której niełatwo się oderwać. Przeszło 800 stron drobnym drukiem mija w oka mgnieniu. Jeśli podobały Wam się „Filary Ziemi", „Katedra w Barcelonie" lub podobne powieści, powinniście sięgnąć również po najnowszą książkę Kena Folletta.

Recenzja napisana dla LubimyCzytac.pl

 

ZOBACZ TEŻ:

Rebecca Gablé - Bracia Hioba

Chufo Llorens - Morze ognia. Władca Barcelony II

 
18:14, zpierwszejpolki , recenzje
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 25 lutego 2018

W tym roku mija dwadzieścia lat od pierwszego polskiego wydania „Ucznia Skrytobójcy”. Powieść Robin Hobb zapoczątkowała jeden z najlepszych cykli w historii fantasy. Po dekadzie przerwy amerykańska autorka wraca z kolejnym tomem przygód Bastarda Rycerskiego.

Który to już tom serii rozgrywającej się w Królestwie Sześciu Księstw? Zależy jak liczyć. „Skrytobójca Błazna” otwiera trzecią trylogię opisującą losy Bastarda. Byłby to więc tom siódmy. Jednak możemy też liczyć trylogię „Kupcy i ich żywostatki” oraz niewydane w Polsce „Kroniki Deszczowych Ostępów”, rozgrywające się w tym samym świecie i luźno powiązane z opowieścią o Skrytobójcy. W takim razie najnowsza powieść Hobb byłaby częścią numer czternaście.

poniedziałek, 12 lutego 2018

Jakub Ćwiek ponownie zabiera nas w podróż do Grimm City. Miasta, gdzie rządzi skorumpowana władza, dwie wielkie rodziny przestępcze i opowieść wyniesiona do roli religii. Tym razem jednak nieco zmienia konwencję.

W pierwszym tomie serii poznaliśmy Grimm City. Miasto w baśniowej krainie, będące przewrotną mieszanką przemysłowego molocha i Chicago u szczytu potęgi Ala Capone. Ćwiek umiejętnie grał konwencją, wprowadzając nas w swój kryminał noir, unurzany w ludzkiej podłości, przemocy i spowijającym wszystko tłustym, przemysłowym brudzie.

czwartek, 01 czerwca 2017

„W zaświatach” to druga część cyklu „Xięgi Nefasa” osadzonego w realiach księstwa Bolesława Krzywoustego. Jego głównym bohaterem jest tytułowy Nefas („Niegodny”), szpieg i doradca księcia, którego my znamy jako Galla Anonima.

Recenzja zawiera spojlery, więc jeśli nie czytaliście wcześniej "Xiąg Nefasa", zacznijcie od recenzji pierwszego tomu.

poniedziałek, 22 maja 2017

 

W naszym kraju mało kto kojarzy kim był Aleksandr Kierenski. Nie budzi raczej wielkich emocji. Jednak historycy specjalizujący się w historii XX-wiecznej Rosji toczą o niego gorące spory. Architekt czy grabarz rewolucji? Bojownik o wolność czy nieudolny fanatyk, który utorował drogę do władzy bolszewikom? A może Żyd i mason, który służył interesom jakiegoś światowego spisku?

Do tej pory w Polsce nie mieliśmy za dużo materiałów o Kierenskim. Polscy i tłumaczeni na polski historycy skupiali się raczej na przewrocie październikowym i dojściu do władzy bolszewików. Kierenski, jak i cały Rząd Tymczasowy, rządzący Rosją od rewolucji lutowej po bolszewicki przewrót, przesuwali się gdzieś w tle. Najpełniejszy obraz dał chyba Richard Pipes w "Rewolucji Rosyjskiej", ale i u niego głównymi aktorami są Lenin i spółka, a nie Kierenski.

Pierwszą na polskim rynku biografię Kieirenskiego zaprezentowało nam właśnie wydawnictwo Bellona. Jej autorem jest Andrzej Andrusiewicz, specjalista od dziejów Rosji.

czwartek, 20 kwietnia 2017

 

Na niektórych historycznych zdjęciach z II wojny światowej można zobaczyć wysokiego, szczupłego brytyjskiego generała z wąsami. Jego charakterystyczną cechą była przepaska na oku i pusty lewy rękaw. To Adrian Carton de Wiart, postać tak barwna i ciekawa, że aż dziwne, że Hollywood nie zrobiło o nim filmu, a HBO serialu. „Oxford Dictionary of National Biography”pisze o nim: Ze swoją czarną przepaska i pustym rękawem Carton de Wiart wyglądał jak elegancki pirat i stał się postacią legendarną (cyt. za Wikipedią, tłumaczenie własne).

Nakładem wydawnictwa Bellona w Polsce po raz pierwszy ukazały się jego wspomnienia. Zachodnim czytelnikom są świetnie znane, gdyż pierwsza edycja ukazał się w latach 50. ubiegłego wieku.

poniedziałek, 03 kwietnia 2017

 

Operatorzy polskiej Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego to nie tylko elita polskiej armii. GROM cieszy się zasłużoną sławą jednego z najlepszych oddziałów specjalnych w wojskach NATO i brał udział w wielu operacjach, o których wiemy (w tym w Iraku i Afganistanie), a także wielu o których nic nie wiemy i nie dowiemy się jeszcze długo.

Jak do większości jednostek tego typu (Navy Seal, SAS), do GROM-u niełatwo się dostać. Proces selekcji jest obecnie trójetapowy i obejmuje wszechstronny sprawdzian możliwości psychicznych i fizycznych.

piątek, 17 marca 2017

 

Tradycyjne postrzeganie imperium stworzonego przez starożytny Rzym opiera się na republice, w której były urzędy, demokracja, itp. Potem zamachu stanu Juliusza Cezara, a następnie kolejni cesarze, tradycyjnie dzieleni na „dobrych” i „złych”. Naszą percepcję podtrzymują działa filmowe i literackie, takie jak „Ja, Klaudiusz”, czy „Quo Vadis”, które skupiają się na cesarskim otoczeniu i wyciągają najbardziej sensacyjne materiały z dzieł starożytnych historyków.

Większość dostępnych na naszym rynku książek to dzieła popularnonaukowe, w których brak rzetelnej krytyki źródeł. Z kolei te naukowe pisane są nieprzystępnym językiem i gubią się w szczegółach kompletnie nieistotnych dla zwykłego czytelnika.

czwartek, 23 lutego 2017

 

„Evna” to ostatnia część trylogii „Krucze pierścienie” autorstwa norweskiej pisarki Siri Pettersen. Zamyka ona historię o światach równoległych, połączonych tytułowymi kruczymi pierścieniami - portalami.

Jako że to recenzja trzeciego tomu, przygotujcie się na spojlery dwóch poprzednich

Ostatnia część podejmuje wątek dosłownie w miejscu, gdzie urwała się akcja „Zgnilizny”, drugiego tomu serii. Hirka przechodzi przez portal i trafia do Dreysil, świata zamieszkałego przez Dreyri, „martwo urodzonych”, lud jej ojca. Dla tego lodowego świata stanowi szansę na odzyskanie magii, tytułowej Evny, więc wywołuje sensację, ale i zawiść.

poniedziałek, 13 lutego 2017

 

Wespazjan kojarzy nam się głównie z cesarzem rzymskim, który rozpoczął budowę Koloseum i słynną sentencją Pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą), którą uzasadniał nowy podatek od publicznych toalet. Jednak cesarzem został mając już 60 lat, co jak na starożytność stanowiło wiek podeszły. Jakie były jego wcześniejsze losy?

O tych czasach opowiada powieściowy cykl Roberta Fabbriego, najczęściej nazywany po prostu „Cyklem o Wespazjanie”. Do naszych księgarń trafił jego piąty tom „Wespazjan. Władcy Rzymu”.

Uwaga, będą spojlery poprzednich tomów.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 17